БИБЛИОТЕКЕ ЦЕЛИНЕ

Мала поклон-збирка Сретена Јовичића представља најстарију целину која се од 1959. године чува у фонду пожешке библиотеке. У спомен на тринаестогодишњицу трагичне смрти Сретена Јовичића, новинара и спикера Радио Београда, родом из Милићевог Села, његова породица поклонила је нашој библиотеци његову малу кућну библиотеку – књиге које је користио и читао, али и неколико приновљених издања која су објављена после његове смрти.

Легат пуковника Славка Јоксимовића, родом из Горобиља, коју је тестаментом завештао Пожешкој библиотеци 1982. године, чини збирка од 550 књига, као и богата рукописна, визуелна и картографска грађа, потом један писаћи сто и двокрилни ормар. Легат библиотека садржи књиге из свих области људског знања и стваралаштва, од уметности до друштвених и егзактних наука, енциклопедија и речника. По броју су најзаступљеније књиге из области књижевности, којих укупно има 180. У збирци се налази и преко 60 страних издања, с краја 19. и с почетка 20. века, углавном на француском језику, али и на немачком и енглеском језику.
У некњижној збирци налази се преко 130 свезака рукописне грађе, око 350 писама, око 220 разгледница, близу 100 географских карата, преко 140 фотографија, око 15 летака из Другог светског рата, визит-карте, лична архивска и документациона грађа и ситан библиотечки материјал. Некњижна збирка је драгоцена и по обиму и по разноврсности библиотечког материјала, а њен нарочити значај лежи у рукописима.
Рукописну грађу чине дневници, мемоари, литерарни и војно-стручни списи. Дневничке забелешке Јоксимовић је водио готово свакодневно, у ратним и у мирнодопским периодима. Сачувано је преко 60 свезака различитог формата са оваквом садржином, исписаних наливпером, графитном или хемијском оловком доста нечитким рукописом. Из овога са посебном важношћу издвајамо ратне дневнике писане за време оба светска рата.

Зналачки формирана кућна библиотека шумарског инжењера др Михаила Тошића, родом из Рупељева, од преко 200 наслова монографских публикација и 30 наслова стручних часописа (са преко 500 бројева), из области шумарства, дендрологије, ботанике и генетике биљака, са неколико књига из области историје, представља право мало богатство за истраживаче.
Поред књига, дародавац је поклонио и четрдесетак свезака рукописа, као и десетак ролни фото-негатива и 700 аналогних фотографија, црно-белих и у боји. Већина фотографија односи се на Тошићев научни рад, само педесетак њих су личне, са разних скупова и предавања. Фотографије настале у току његових опсежних научних истраживања, како на терену тако и у његовом расаднику, права су драгоценост ове библиотеке целине.

Библиотека др Радосава Шуљагића, официра, капетана бојног брода и доктора војних наука родом из Здравчића, још увек је у фази формирања. Први део поклона преузет је 2008. године, други осам година касније, а нове кутије са књигама стижу и данас. Рачунајући прва два дела библиотеке који су поклоњени, збирка броји укупно 860 књига и око 15 наслова часописа (310 бројева). Од тог броја преко две стотине наслова књига, и исто толико бројева часописа, представља уско стручни део везан за области војних наука и ратних вештина. Остали део збирке припада областима друштвених наука (социологија, историја, политичке науке), као и језику и књижевности.

Недељко Јешић, новинар, књижевни критичар и писац, био је родом из Горобиља. Из његове вишедеценијске посвећености књизи, образовању и култури изродила се, пробраним читалачким укусом формирана, вредна кућна библиотека. Ова збирка проткана је и његовим вишегодишњим интересовањем за српску авангардну и модерну књижевност. Понесен идејом да би она могла бити од користи студентима, истраживачима и осталим љубитељима добре књижевности и књижевне критике, Јешић је одлучио да своју библиотеку завешта свом родном крају.
Поред личне библиотеке, у Јешићев легат спадају и два ормара, писаћи сто, фиокар, наткасна, две столице и писаћа машина. Јешићева легат библиотека броји око 1.300 наслова књига и 18 наслова часописа (укупно 28 бројева). Конципирана према његовом образовању и интересовању, није тешко закључити да највећи део збирке чине књиге из области књижевности, потом из уметности и друштвених наука: филозофије, психологије, социологије, историје и географије, а само неколико наслова припада природним наукама.
Поред књига, легатор је поклонио и своје необјављене рукописе, неколико свезака дневничких забелешки са дужих путовања у Париз и Москву, као и личне дневнике своје супруге Бебе, потом своја сећања, односно аутобиографију у пет свезака, око 160 фотографија, пресс-цлипинг који обухвата његове фељтоне и приче, и личну документацију.