ОДЕЉЕЊА И ФОНДОВИ

Одељење за обраду публикација задужено је за пријем, физичку и стручну обраду књига. Поред израде инвентарних књига, годишњих извештаја, статистика и сл., најзначајнији задатак Одељења јесте израда и одржавање електронског каталога.

ЕЛЕКТРОНСКИ КАТАЛОГ (линк)

Позајмно одељење за рад са одраслим корисницима највеће је одељење Библиотеке. Књижни фонд броји око 38.000 књига, налази се у слободном приступу и чини га углавном белетристика, домаћа и светска књижевност, али и књиге са стручном тематиком из свих области људског знања. Књиге су смештене по Универзалној децималној класификацији.

Фонд се константно обогаћује новим насловима. Интересовања и потребе корисника редовно се прате и она су основ примерене набавне политике. Корисници овог одељења су ученици средњих школа, студенти и одрасли корисници различитих занимања, интересовања и старосне доби.

Фонд Дечјег одељења намењен је најмлађој деци, млађим и старијим школарцима, али и родитељима, васпитачима и учитељима. Фонд броји око 15.000 и налази се у слободном приступу. Како бисмо деци олакшали сналажење приликом избора књига, дечја књижевност је сложена према врсти дела а по азбучном реду аутора, а дечје књиге из стручних области знања и вештина по систему Универзалне децималне класификације. Актуелне издавачке колекције, стрипови, књиге на енглеском језику, као и нове књиге за препоруку, књиге за тинејџере и сликовнице издвојене су у засебне полице на видном месту.

Дечје одељење пружа разноврсне услуге нашим најмлађим корисница, не само образовне и информативне природе већ и различите креативне програме и забавне активности у циљу ширења књиге и подстицања културе читања. Културни програми осмишљени су кроз тематске, еколошке и креативне радионице, причаонице, видео-пројекције, презентације, наградна такмичења и квизове, смотру рецитатора итд. Неки од наших традиционалних програма су: Летњи и зимски програм читања, За сваку бебу књига, Причаоница, Путујућа библиотека, програми Библиобубамара и Библиопчелица, а као најзначајнији креативни подухват овог одељења је покретање и организација Међународног фестивала сликовница „Чигра“, јединственог на овим просторима.

На овом одељењу се прикупља, обрађује, чува и даје на коришћење сва грађа која се односи на пожешки крај. Фонд је формиран на основу принципа завичајне припадности издавача, аутора или теме публикације, и данас броји око 4.500 књига, преко 1.000 бројева завичајне периодике и преко 30.000 појединачних примерака некњижне грађе. Књиге су сложене по систему Универзалне децималне класификације, а некњижна грађа по врсти и у посебном ормару. Завичајно одељење води бригу и о легатима и посебним библиотекама целинама које се чувају у нашој библиотеци. Сва грађа на овом одељењу може се користити само у просторијама Библиотеке.

Завичајно одељење представља својеврстан информациони центар, базу и полазну тачку за све врсте историјских, културних, привредних и других истраживања прошлости нашег краја. Корисници Завичајног одељења су сви – од школараца до научних радника и истраживача.

Одељење стручне књиге располаже књижним фондом из свих области људског знања. Садржи сву потребну референсну литературу (енциклопедије, речнике, лексиконе), као и остале књиге трајне културне вредности. Стручни фонд броји око 3.000 књига.

Задатак овог одељења је да пружи све релевантне информације неопходне за стручни, научни или неки други интелектуални рад својих корисника, било да се те информације односе на наш фонд, на фондове и грађу других библиотека Србије, или на електронске научноистраживачке онлајн базе. Најбројнији корисници Одељења су средњошколци, студенти и остали стручни радници.

При Одељењу стручне књиге функционише и међубиблиотечка позајмица, а води се брига и о фонду старе и ретке књиге. Читаоница овог одељења, која због мањка простора нуди само шест читалачких места, најчешће се користи за читање дневних и недељних новина и часописа на које је Библиотека претплаћена – Политика, Данас, Вечерње новости, Блиц, Спортски журнал, НИН, Вести, Национална географија, Летопис Матице српске, Наш траг, Свитак, Повеља итд.

Фонд старе и ретке књиге чине све рукописне и штампане књиге, као и серијске публикације, објављене до 1867. године, на српском, српскословенском, славеносрпском или рускословенском језику, као и све рукописне књиге и поједине штампане књиге објављене после 1867, у које спадају ретка библиофилска издања значајних аутора, издања из ратних периода (1912–1913, 1914–1918, 1941–1945), цензурисана издања и сл. Наш фонд броји око 900 примерака таквих књига, од којих је само девет наслова штампано 1867. године.

Остале књиге овог фонда објављене су у ратним периодима, или су стара издања сабраних и изабраних дела значајних домаћих и светских аутора објављених између два светска рата, илиприпадају значајним и вредним едицијама Српске књижевне задруге, Књижаре Геце Кон, Народне просвете, Народног дела и других српских међуратних издавача.

Фонд периодике се формира од 2016. године и броји око 1.500 бројева часописа, календара, зборника и годишњака. Овај фонд не обухвата периодику која се посебно чува при легатима и другим библиотекама целинама, као ни завичајну периодику.