ODELJENJA I FONDOVI

ODELJENJE ZA OBRADU PUBLIKACIJA 

Odeljenje za obradu publikacija zaduženo je za prijem, fizičku i stručnu obradu knjiga. Pored izrade inventarnih knjiga, godišnjih izveštaja, statistika i sl., najznačajniji zadatak Odeljenja jeste izrada i održavanje elektronskog kataloga.

ELEKTRONSKI KATALOG (link)

POZAJMNO ODELJENJE ZA ODRASLE

Pozajmno odeljenje za rad sa odraslim korisnicima najveće je odeljenje Biblioteke. Knjižni fond broji oko 38.000 knjiga, nalazi se u slobodnom pristupu i čini ga uglavnom beletristika, domaća i svetska književnost, ali i knjige sa stručnom tematikom iz svih oblasti ljudskog znanja. Knjige su smeštene po Univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji.

Fond se konstantno obogaćuje novim naslovima. Interesovanja i potrebe korisnika redovno se prate i ona su osnov primerene nabavne politike. Korisnici ovog odeljenja su učenici srednjih škola, studenti i odrasli korisnici različitih zanimanja, interesovanja i starosne dobi.

DEČJE ODELJENJE

Fond Dečjeg odeljenja namenjen je najmlađoj deci, mlađim i starijim školarcima, ali i roditeljima, vaspitačima i učiteljima. Fond broji oko 15.000 i nalazi se u slobodnom pristupu. Kako bismo deci olakšali snalaženje prilikom izbora knjiga, dečja književnost je složena prema vrsti dela a po azbučnom redu autora, a dečje knjige iz stručnih oblasti znanja i veština po sistemu Univerzalne decimalne klasifikacije. Aktuelne izdavačke kolekcije, stripovi, knjige na engleskom jeziku, kao i nove knjige za preporuku, knjige za tinejdžere i slikovnice izdvojene su u zasebne police na vidnom mestu.

Dečje odeljenje pruža raznovrsne usluge našim najmlađim korisnica, ne samo obrazovne i informativne prirode već i različite kreativne programe i zabavne aktivnosti u cilju širenja knjige i podsticanja kulture čitanja. Kulturni programi osmišljeni su kroz tematske, ekološke i kreativne radionice, pričaonice, video-projekcije, prezentacije, nagradna takmičenja i kvizove, smotru recitatora itd. Neki od naših tradicionalnih programa su: Letnji i zimski program čitanja, Za svaku bebu knjiga, Pričaonica, Putujuća biblioteka, programi Bibliobubamara i Bibliopčelica, a kao najznačajniji kreativni poduhvat ovog odeljenja je pokretanje i organizacija Međunarodnog festivala slikovnica „Čigra“, jedinstvenog na ovim prostorima.

ZAVIČAJNO ODELJENJE

Na ovom odeljenju se prikuplja, obrađuje, čuva i daje na korišćenje sva građa koja se odnosi na požeški kraj. Fond je formiran na osnovu principa zavičajne pripadnosti izdavača, autora ili teme publikacije, i danas broji oko 4.500 knjiga, preko 1.000 brojeva zavičajne periodike i preko 30.000 pojedinačnih primeraka neknjižne građe. Knjige su složene po sistemu Univerzalne decimalne klasifikacije, a neknjižna građa po vrsti i u posebnom ormaru. Zavičajno odeljenje vodi brigu i o legatima i posebnim bibliotekama celinama koje se čuvaju u našoj biblioteci. Sva građa na ovom odeljenju može se koristiti samo u prostorijama Biblioteke.

Zavičajno odeljenje predstavlja svojevrstan informacioni centar, bazu i polaznu tačku za sve vrste istorijskih, kulturnih, privrednih i drugih istraživanja prošlosti našeg kraja. Korisnici Zavičajnog odeljenja su svi – od školaraca do naučnih radnika i istraživača.

ODELJENJE STRUČNE KNJIGE

Odeljenje stručne knjige raspolaže knjižnim fondom iz svih oblasti ljudskog znanja. Sadrži svu potrebnu referensnu literaturu (enciklopedije, rečnike, leksikone), kao i ostale knjige trajne kulturne vrednosti. Stručni fond broji oko 3.000 knjiga .

Zadatak ovog odeljenja je da pruži sve relevantne informacije neophodne za stručni, naučni ili neki drugi intelektualni rad svojih korisnika, bilo da se te informacije odnose na naš fond, na fondove i građu drugih biblioteka Srbije, ili na elektronske naučnoistraživačke onlajn baze. Najbrojniji korisnici Odeljenja su srednjoškolci, studenti i ostali stručni radnici.

Pri Odeljenju stručne knjige funkcioniše i međubibliotečka pozajmica, a vodi se briga i o fondu stare i retke knjige. Čitaonica ovog odeljenja, koja zbog manjka prostora nudi samo šest čitalačkih mesta, najčešće se koristi za čitanje dnevnih i nedeljnih novina i časopisa na koje je Biblioteka pretplaćena – Politika, Danas, Večernje novosti, Blic, Sportski žurnal, NIN, Vesti, Nacionalna geografija, Letopis Matice srpske, Naš trag, Svitak, Povelja itd.

FOND STARE I RETKE KNJIGE

Fond stare i retke knjige čine sve rukopisne i štampane knjige, kao i serijske publikacije, objavljene do 1867. godine, na srpskom, srpskoslovenskom, slavenosrpskom ili ruskoslovenskom jeziku, kao i sve rukopisne knjige i pojedine štampane knjige objavljene posle 1867, u koje spadaju retka bibliofilska izdanja značajnih autora, izdanja iz ratnih perioda (1912–1913, 1914–1918, 1941–1945), cenzurisana izdanja i sl. Naš fond broji oko 900 primeraka takvih knjiga, od kojih je samo devet naslova štampano 1867. godine.

Ostale knjige ovog fonda objavljene su u ratnim periodima, ili su stara izdanja sabranih i izabranih dela značajnih domaćih i svetskih autora objavljenih između dva svetska rata, ilipripadaju značajnim i vrednim edicijama Srpske književne zadruge, Knjižare Gece Kon, Narodne prosvete, Narodnog dela i drugih srpskih međuratnih izdavača.

FOND PERIODIKE

Fond periodike se formira od 2016. godine i broji oko 1.500 brojeva časopisa, kalendara, zbornika i godišnjaka. Ovaj fond ne obuhvata periodiku koja se posebno čuva pri legatima i drugim bibliotekama celinama, kao ni zavičajnu periodiku.